Haber Detayı

Görüntülenme : 1530

Hemşehrimiz Eski Milletvekili Galip Demirel Vefat Etti

Yayın tarihi 26.8.2015

Hemşehrimiz Eski Milletvekili Galip Demirel Vefat Etti

Hemşehrimiz 18'inci dönem milletvekili ve eski İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Galip Demirel (83) vefat etti. Demirel, eski bakanlardan Güldal Akşit ve Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar DEMİREL'in babasıydı.

Galip Demirel, tedavi görmekte olduğu Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesinde, solum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Demirel için, yarın saat 11.00’de TBMM’de, saat 11.30’da ise müsteşarlık görevinde bulunmuş olduğu İçişleri Bakanlığı 'nda tören düzenlenecek.

Kocatepe Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Demirel’in cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

VALİLİK, MÜSTEŞARLIK, VEKİLLİK...

Galip Demirel (d. 1931MalatyaTürkiye), Türk bürokrat ve siyasetçi.

1931 yılında Malatya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve liseyi Malatya’da bitirdi. 1954 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girerek, 1958 yılında İdari Şubeden mezun oldu. 1958 yılında Malatya Maiyet Memurluğu ile göreve başlayan Galip Demirel, daha sonra sıra ile, Doğanşehir, Pütürge, Akdağmadeni, Arsin (Kaymakamlığın yanı sıra aynı zamanda İlçe Jandarma Komutanı ve Belediye Başkanı), Gürün (30 Eylül 1963-02 Ekim 1966), Tuzluca, Hozat ve Balya Kaymakamlığı, Mülkiye Müfettişi, Urfa Valisi, Teftiş Kurulu Başkanı, Müsteşar, Zonguldak Valisi, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı (2. kez) görevlerini yürüttü. 1987 tarihinde Milletvekili seçimlerinde Turgut Özal’la birlikte TBMM’ye giren Demirel, TBMM İçişleri Komisyon Başkanlığı ve eş zamanlı olarak Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürdü. Ülker Gurubu İstişare Kurulu üyesi olan Galip Demirel, Türkiye Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Yönetim Kurulu 2. Başkanlığı ve Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Evli ve TBMM 22. Dönem Milletvekili, 58. Hükümette Turizm Bakanı ve 59. Hükümette Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüten Güldal Akşit’in ve Savunma Sanayi Müsteşar yardımcısı Serdar Demirel’in babasıdır.

GÜLDAL AKŞİT VE SERDAR DEMİREL'İN BABASIYDI

İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Demirel, 1987’de Malatya'da Milletvekilliği görevlerinde Anavatan Partisin de bulundu.

Demirel, eski bakanlardan Güldal Akşit ile Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel’in babasıydı.