Haber Detayı

Görüntülenme : 2317

Basın Bildirisi

Yayın tarihi 15.9.2015

Basın Bildirisi
"Teröre Lanet, Milli Birlik ve Beraberlik " Konulu Basın Açıklaması
 
MASTÖB Genel Merkezimizde MASTÖB Yönetim Kurulu, Genç MASTÖB, Malatya Dernek Başkanları, Yöresel Sanatçılar ,Basın ve Medya Kuruluşları “Teröre Lanet, Milli Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik” için Buluştular. 
 
Genel Başkanımız Sayın Adil Gevrek'in Yaptığı Basın Açıklamasında Terör Olayları Kınanırken Vatanı Uğruna Şehitlerimizin Ruhlarına Hediye Edilmek Üzere Dualar Okundu.  Genel  Merkezin Çatısında Birlik Beraberlik İçinde Güvercin Uçurtarak Biz Kardeşiz Mesajı Verildi. 
 

MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BASIN BİLDİRİSİ

* MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ (MASTÖB) olarak terör saldırılarında yaşamını yitiren kahraman Asker ve Polis şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

* Son günlerde meydana gelen terör olayları toplumdaki tüm kesimlerde büyük bir endişe yaratmaktadır. Bu terör olaylarıyla birlikte ülke gündemine yerleşen kardeşliği hedef alan bir takım olaylar da peşi sıra başlamıştır. Demokratik bir ülkede protesto hakkı vazgeçilmez bir insan hakkıdır. Ancak bu protestoların kardeşliğimize zarar verecek boyuta ulaşması ve yasaların öngördüğü sınırların dışına çıkması endişe vericidir. Bazı siyasi partilerin binalarına yönelik şiddet içerikli olayları tasvip etmediğimizi, bu olayların tam aksine terör örgütünün ekmeğine yağ süreceği şüphe götürmez bir gerçekliktir.  Otobüs firmalarının araçlarının taşlanması seyahat hürriyetini engellediği gibi, bu tedirgin edici ve ayrıştırıcı hali körüklemektedir.

* Özellikle Türkiye’de yaşayan tüm Kürtler ’in,  Terör Örgütü mensubu gibi yansıtılması, bazı insanların bu durumdan vaziyet çıkarıp tüm Kürt vatandaşlarımıza yönelik ayrımcı söylem ve faaliyetler içine girmesi, bizleri ve tüm toplumu üzmektedir. Bu tür faaliyetleri şiddetle kınamaktayız. Sosyal medyadaki her paylaşımın doğru olmadığı gerçeğini unutmadan bu tür provokasyonlara gelinmemesi yönünde tüm Halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

* MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ (MASTÖB) olarak, bu ülkenin bütünlüğü her kesimin faydasınadır. Bu bir Kürt-Türk sorunu değildir. Aynı topraklarda bin yıldır birlikte yaşamaktayız. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda birlikte savaş verdik, bugünlere birlikte geldik. Bundan sonra da ebediyete kadar birlikte yaşayacağımızın kararlılığını tekrar vurgulamak isteriz. Malatya’mız, birlikte yaşama iradesi konusunda örnek şehirlerimizdendir. Malatya tüm etnik unsurların bir arada yaşadığı adeta bir Anadolu mozaiğidir. Bundan sonra da bu misyonu üstlenmeye devam edecektir.  MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ (MASTÖB) olarak, hiçbir etnik kimlik, dini inanç, siyasi görüşün, terör saldırılarını mazur göstermediğini bir kez daha altını çizerek vurgulamak isteriz.

*Bölgede yaşanan sorunların çözülmesi konusunda bugüne kadar, eksiklikler olmasına rağmen çok yol katedilmiştir. Bu olumlu havaya rağmen hala Terör Örgütü’nün saldırılarına devam etmesi bölge halkını baskı altında tutması, bölgenin gelişiminin önündeki en büyük engeldir. Her türlü terör saldırısına karşı en büyük görev siyasilere, kanaat önderlerine, sivil toplum örgütlerine, basın ve medya kuruluşlarına düşmektedir.

* BU nedenlerle; MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ (MASTÖB) olarak çağrımız, Terör örgütünün saldırılarına derhal son vermesidir. Bu saldırılar hiçbir zaman gerçek amacına ulaşamayacak aksine bizleri birleştirecektir.

* MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ (MASTÖB) olarak tüm siyasi partilere çağrımızdır; Dini İnancı, siyasi görüşü ne olursa olsun gün birlik, dirlik, kenetlenme ve kardeşlik günüdür. İnsanlarımızın ölmemesi için sorumluluk alarak bu sorunu çözme gayreti göstermeniz gerekliliği hiç olmadığı kadar ortadadır. Her terör olayından sonra birbirinizi suçlamayı ve siyasi endişelerinizi bir tarafa bırakarak terör ile ilgili ortak söylem ve ortak tavır alarak bu sorunu çözmenizdir.

  MALATYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ (MASTÖB) olarak terör saldırılarında yaşamını yitiren, kahraman Polis ve Asker şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.